Mirosala

fshat në Kosovë

Mirosalë është një vendbanim në komunën e Ferizajt, Kosovë.

Mirosalë
Fshat
Vendndodhja
Mirosalë is located in Kosova
Mirosalë
Mirosalë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Ferizaj
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 599 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 23′ 60″ Veri

21° 14′ 55″ Lindje

GjeografiaRedakto

Mirosala gjendet jo shum larg nga qyteti i Ferizajit shtrihet në pjesen lindore vetem 10 km larg qytetit.Eshte vend turistik i cili ne kater anet rrethohet me bjeshke e male.Numron rreth 1429 banor ,historiku i ketij fshati eshte i vjeter po aq sa vet ai ,varrezat e Mirosalës jan ndër më të vjetrat thuajse në Kosove teqeja që gjindet ne lagjen e Bytyqve dhe gjurmet e Kishës në lagjën e Berisheve ,gypat e ujit që datojnë nga koha Ilire tregone per lashtësine e vjetër të këtij fshati. Popullsia e fshatit Mirosalë kryesisht mirret me blegtori e bujqesi,ky fshat numron edhe dy fabrika atë për perpunimin e prodhimin e ujit "MIROS" fabriken e perpunimit dhe prodhimit të gomave ,dhe depon më të madhe të municionit në Kosovë .Fshati përbëhet nga lagja e Bytyqve si me e madhja pastaj ajo e Cakajve duke vazhduar tek ajo e Xhaferajve,Dodajve,Begve,Malesorve dhe Hashanëve ,në regjistrat e komunës në drejtorine  e gjeodezisë kadastrale del se fshati Mirosalë për nga territori është fshati i dytë në komunën e Ferizajt pas Jezercit .

Lidhje të jashtmeRedakto