Bardhosh

fshat në Kosovë
(Përcjellë nga Nëntë Jugoviqët)

Bardhoshi është një vendbanim në komunën e Prishtinës, Kosovë. Para vitit 1999 ky vendbanim ishte i njohur edhe me emrin Nëntë Jugoviq. Pas luftes në Kosovë edhe në Bardhosh ka pasur ardhje të mëdha të popullsisë sidomos nga rajoni i Llapit. Ne Bardhosh ka pasur ardhje edhe nga Serbia nga fshatra ta ndryshme shqiptare qe gjinden atje dhe banoret e pare te Bardhoshit jane fisi "Pllana" me prejardhje nga Pllana e Madhe e Serbise.

Bardhoshi
Qytezë
{{{postal_code_type}}}
10520
Targat01


Shih dhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto