Belicë e Poshtme, (maqedonisht: Долна Белица/Dolna Belica; vllahisht: Beala di Ghios ose Beala di Cămpu) është fshat në komunën e Strugës, Maqedoni.

Belicë e Poshtme
Долна Белица
Beala di Ghios/Beala di Cămpu
Fshat
noform
Vendndodhja
Belicë e Poshtme is located in Maqedonia e Veriut
Belicë e Poshtme
Belicë e Poshtme
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Jugperëndimor
Komuna Strugë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 702 m (m.n.d.)
Kodi Postal 6333
Prefiksi 046
Koordinatat 41° 12′ 48″ Veri

20° 38′ 6″ Lindje

Popullsia 1026 banorë (2002)


DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të popullsisë së viti 2002, fshati kishte 1026 banorë nga të cilët 945 ishin Shqiptarë, 24 Vlleh, 17 Maqedonas, 1 Turk, 1 Serb dhe 38 tjetër.[1]BurimetRedakto