Borovec, (maqedonisht: Бороец/Boroec) është fshat në komunën e Strugës, Maqedoni.

Borovec
Бороец
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej629


Demografia

Redakto

Sipas regjistrimit të popullsisë së viti 2002, fshati kishte 629 banorë nga të cilët ishin 74 Shqiptarë, 193 Maqedonas, 175 Turq dhe 187 tjetër.

Kombësia Banorë %
Sllavo-maqedonas 193 30.7 %
Turq 175 27.8 %
Shqiptarë 74 11.8 %
Të tjerë 187 29.7 %Lidhje të jashtme

Redakto