Borovec, (maqedonisht: Бороец/Boroec) është fshat në komunën e Strugës, Maqedoni.

Borovec
Бороец
Fshat
Vendndodhja
Borovec is located in Maqedonia e Veriut
Borovec
Borovec
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Jugperëndimor
Komuna Strugë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 780 m (m.n.d.)
Koordinatat 41° 17′ 22″ Veri

20° 35′ 46″ Lindje

Popullsia 629 banorë (2002)


DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të popullsisë së viti 2002, fshati kishte 629 banorë nga të cilët ishin 74 Shqiptarë, 193 Maqedonas, 175 Turq dhe 187 tjetër.

Kombësia Banorë %
Sllavo-maqedonas 193 30.7 %
Turq 175 27.8 %
Shqiptarë 74 11.8 %
Të tjerë 187 29.7 %Lidhje të jashtmeRedakto