Bixhovë, (maqedonisht: Биџево/Bidževo) është fshat në komunën e Strugës, Maqedoni.

Bixhovë
Биџево
Fshat
Vendndodhja
Bixhovë is located in Maqedonia e Veriut
Bixhovë
Bixhovë
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Jugperëndimor
Komuna Strugë
Të dhëna dhe statistika
Vendasit Bixhovas
Lartësia 694 m (m.n.d.)
Kodi Postal 6338
Prefiksi (46) 708
Koordinatat 41° 13′ 48″ Veri

20° 41′ 53″ Lindje

Popullsia 546 banorë (2002)

GjeografiaRedakto

Bixhova është fshat në rrethinën e Strugës. Fshati shtrihet 6 km larg qytetit. Bën pjesë në grupin e fshatrave të vogla dhe është një fshat i cili ka filluar të popullohet gjatë viteve të 50-ta.

Afër 50% e banorëve ndodhen në mërgim së bashku me familjet, gjë kjo që ka ndikuar në numrin e pakët të banorëve.

Fshati shtrihet në ultësirë dhe paraqet një tokë të mirë për zhvillimin e bujqësisë.

DemografiaRedakto

Sipas të dhënave statistikore të vitit 2002, fshati ka 546 banorë nga të cilët shumica janë Shqiptarë.[1]

Kombësia Banorë %
Shqiptarë 421 77.1 %
Sllavo-maqedonas 118 21.6 %
Të tjerë 7 1.3 %BurimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto