Llabunishti

fshat në Maqedoni

Llabunisht edhe Labenisht, (maqedonisht: Лабуништа/Labuništa) është fshat në komunën e Strugës, Maqedoni.

Llabunisht
Лабуништа
Fshat
noform
Vendndodhja
Llabunisht is located in Maqedonia e Veriut
Llabunisht
Llabunisht
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Jugperëndimor
Komuna Strugë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 865 m (m.n.d.)
Kodi Postal 6336
Koordinatat 41° 16′ 6″ Veri

20° 35′ 45″ Lindje

Popullsia 5963 banorë (2002)

GjeografiaRedakto

Llabunishti ndodhet në veri-perëndim të qytetit të Strugës prej të cilit është larguar 15 km, ndërsa fshatrat më të afërta i ka Podgorcë 500 m, Borovecin 1 km, Veçanin 5 km dhe Veleshtën 6 km. Fshati ka një sipërfaqe prej afërsisht 1930 hektarësh.

DemografiaRedakto

Sipas numërimit të popullsisë në vitin 2002 në Llabunisht ka pasur 5936 banore prej tyre:[1]

  • Shqiptarë 4,288 (72.3%)
  • Turq 879 (14.8%)
  • Maqedonas 371 (6.2%)
  • të tjerë 398 (6.7%)

EkonomiaRedakto

Në Llabunisht më shumë se 50 % të popullsisë janë në gurbet ndërsa të tjerët më së shumti punojnë në qytetin e Strugës.

KulturaRedakto

Në Llabunishtë çdo verë tradicionalisht organizohet turniri në futboll për nder të gurbetqarëve. Më datën 31 dhjetor të vitit 2008 shkollës fillore iu ndërrua emri prej në : Sh. F Marshall Tito në Sh.F Murat Labënishti. Në atë ditë u organizua një manifestim solemn ku morën pjesë më shumë se 5000 njerëz nga Llabunishti dhe fshatrat të tjerë përreth.

Xhamia Labunishta parë u ndërtua në vitin 1794 dhe është restauruar në vitin 1990 dhe xhamia me emrin Ali Pasha Xhamia Xhamia e dytë është ndërtuar në vitin 1967. quhen ulët dhe xhamia e tretë xhami u ndërtua në shkurtime lagje thirrur dhe është ndërtuar në vitin 2009

HistoriaRedakto

Llabunishti ka një histori shumë të gjatë. Fshati ekziston prej nga koha e Ilirëve. Llabunishti e mori emrin nga Labëria-Labënishti për shkak se njerëzit e kishin prejardhjen nga Vlora e sotme e cila ndodheshte në Labërinë e atëhershme. Në fillim ka qënë një fshat i vogël me popullsi shqiptare, ndërsa në kohën e Luftës së Parë Botërore dhe Luftës së Dytë Botërore kur Maqedonët dhe Serbët e morën fshatin u ndalua mësimi në gjuhën shqipe. Por gjeneratat e fundit kanë filluar masovikishtsht të regjistrohen për mësim në gjuhën shqipe, në fshat dhe në qytetin e Strugës.


BurimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto