Shum, (maqedonisht: Шум/Šum) është fshat në komunën e Strugës, Maqedoni.

Shum
Шум
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej837
Emri i banorëveShumas

Etimologjia Redakto

Për prejardhjen e fshatit nuk dihet shum por studjuesit vijnë në përfundim dhe se shpjegimi i etimologjisë së emrit besohet se prejardhja e emrit të këtij fshati lidhet me emrin SUM , i përhapur shum në popullatën shqiptare . Faktikisht me shume per emrin e ketij fshati mund te flasin dhe banoret e ketij fshati.Ky emer vjen ngaqe ne kete fshat ka pasur dhe ka shume Uj.Shum uj,shum uj..... dhe keshtu ka mbet ky emer.Dhe sa i perket prejardhjes se fshatit per here te pare kane zbritur nga fshati Zagracan,dhe banor i pare ka qene Sadik Ajredini,i cili u zhvendos nga fshati Zagracan ne fshatin Shum.

Gjeografia Redakto

Fshati Shum gjended në pjesën jugperëndimore të komunës së Strugës , duke qenë large kësaj qendre rreth 5 kilometra . Fshati ndodhet në një hapsirë të rrafshët . Nuk është i vogël edhe numri i banorëve qe punojnë dhe jetojnë përkohësisht jashtë vendit . Fshati Shum ndodhet në një lartësi mbidetare prej 750 metrash .Fshati ka shkollë fillore , dyqane dhe puntori të vogla .Banorët e fshatit merren kryesisht me bujqësi , por ka edhe banorë që punojnë në qytetin e Strugës

Demografia Redakto

Fshati ka rreth 200 shtëpi dhe mbi 800 banorë të gjithë shqipëtarë.[1]

Tabela e popullsisë (2002) Redakto

Kombësia Banorë %
Shqiptarë 823 98.4 %
Të tjerë 14 1.6 %


Historia Redakto

Për sa i përket së kaluarës së këtij fshati , besohet se ai i ka rrënjët e thella në histori dhe kjo dëshmohet me egzistencën në territorin e tij të “ Varreve Analse “ nekropolit nga koha helenike që ndodhet në jugperëndim të këtij vendbanimi , në bregun e djathtë të lumit Shum.


Burimet Redakto

  1. ^ Regjistrimi Kombëtar i Maqedonisë, 2002 (sipas etnitetit, gjinisë, përkatësisë fetare, dhe gjuhës) Stampa:Mk Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.