Podgorca (Strugë)

fshat në Maqedoni

Podgorcë, (maqedonisht: Подгорци/Podgorci) është fshat në komunën e Strugës, Maqedoni.[1]

Podgorcë
Подгорци
Fshat
noform
Vendndodhja
Podgorcë is located in Maqedonia e Veriut
Podgorcë
Podgorcë
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Jugperëndimor
Komuna Strugë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 825 m (m.n.d.)
Koordinatat 41° 15′ 33″ Veri

20° 35′ 45″ Lindje

Popullsia 2160 banorë (2002)


DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të popullsisë së viti 2011, fshati kishte 4200 banorë nga të cilët ishin 3673 Shqiptarë, 188 Maqedonas, 100 Turq,7 Vlleh, 41 Boshnjakë dhe 199 tjetër,nga kjo e dhënë dallohet qartë për mashtrimet që janë bërë për ta ulur numrin e shqiptarëve ne Republikën e Maqedonisë. Podgorca është e banuar nga shqiptarët,të cilët përbëjnë shumicën e popullsisë.BurimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto