Podgorcë, (maqedonisht: Подгорци/Podgorci) është fshat në komunën e Strugës, Maqedoni.[1]

Podgorcë
Подгорци
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej2.160


Demografia Redakto

Sipas regjistrimit të popullsisë së viti 2011, fshati kishte 4200 banorë nga të cilët ishin 3673 Shqiptarë, 188 Maqedonas, 100 Turq,7 Vlleh, 41 Boshnjakë dhe 199 tjetër,nga kjo e dhënë dallohet qartë për mashtrimet që janë bërë për ta ulur numrin e shqiptarëve ne Republikën e Maqedonisë. Podgorca është e banuar nga shqiptarët,të cilët përbëjnë shumicën e popullsisë.Burimet Redakto

  1. ^ Regjistrimi Kombëtar i Maqedonisë, 2002 (sipas etnitetit, gjinisë, përkatësisë fetare, dhe gjuhës) Stampa:Mk Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.

Lidhje të jashtme Redakto