Bogovicë, (maqedonisht: Богојци/Bogojci) është fshat në komunën e Strugës, Maqedoni.

Bogovicë
Богојци
Fshat
noform
Vendndodhja
Bogovicë is located in Maqedonia e Veriut
Bogovicë
Bogovicë
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Jugperëndimor
Komuna Strugë
Të dhëna dhe statistika
Vendasit Bogovicas
Lartësia 960 m (m.n.d.)
Koordinatat 41° 17′ 16″ Veri

20° 40′ 12″ Lindje

Popullsia 170 banorë (2002)


DemografiaRedakto

Bogovica sipas vitit 2002 ka 170 banorë, shumica dërrmuese e tyre shqiptarë.[1]

Kombësia Banorë %
Shqiptarë 167 98.3 %
Të tjerë 3 1.7 %BurimetRedakto