Bogovicë, (maqedonisht: Богојци/Bogojci) është fshat në komunën e Strugës, Maqedoni.

Bogovicë
Богојци
Fshat
Bogovica, Strugë (Dimër).jpg
Popullsia
 • Gjithsej170
Emri i banorëveBogovicas


DemografiaRedakto

Bogovica sipas vitit 2002 ka 170 banorë, shumica dërrmuese e tyre shqiptarë.[1]

Kombësia Banorë %
Shqiptarë 167 98.3 %
Të tjerë 3 1.7 %BurimetRedakto

  1. ^ Regjistrimi Kombëtar i Maqedonisë, 2002 (sipas etnitetit, gjinisë, përkatësisë fetare, dhe gjuhës) Stampa:Mk Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.