Tateshi i Epërm

fshat në Maqedoni

Tatesh i Epërm, (maqedonisht: Горно Татеши/Gorno Tateši) është fshat në komunën e Strugës, Maqedoni.

Tatesh i Epërm
Горно Татеши
Fshat
Vendndodhja
Tatesh i Epërm is located in Maqedonia e Veriut
Tatesh i Epërm
Tatesh i Epërm
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Jugperëndimor
Komuna Strugë
Të dhëna dhe statistika
Vendasit Tateshar
Lartësia 701 m (m.n.d.)
Koordinatat 41° 15′ 37″ Veri

20° 40′ 38″ Lindje

Popullsia 1148 banorë (2002)


DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të popullsisë së viti 2002, fshati kishte 219 shtëpi dhe 1.148 banorë nga të cilët 1144 ishin Shqiptarë, 1 Maqedonas, 1 Vlleh dhe 2 tjetër.[1]BurimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto