Tateshi i Poshtëm

fshat në Maqedoni

Tatesh i Poshtëm, (maqedonisht: Долно Татеши/Dolno Tateši) është fshat në komunën e Strugës, Maqedoni.

Tatesh i Poshtëm
Долно Татеши
Fshat
Vendndodhja
Tatesh i Poshtëm is located in Maqedonia e Veriut
Tatesh i Poshtëm
Tatesh i Poshtëm
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Jugperëndimor
Komuna Strugë
Të dhëna dhe statistika
Vendasit Tateshas
Lartësia 757 m (m.n.d.)
Kodi Postal 6334
Koordinatat 41° 15′ 31″ Veri

20° 41′ 21″ Lindje

Popullsia 699 banorë (2002)

GjeografiaRedakto

Ky fshat ndodhet në një lartësi mbidetare prej 795 metra dhe është vendbanim fushor dhe kodrinor, me tokë bujqësore, ndërsa ka edhe kullota dhe pyje. Fshati ka shkollën fillore nëntëvjeçare.

DemografiaRedakto

Banorët e fshatit Tatesh i Poshtem i përkasin nacionalitetit Shqiptar. Ky vendbanim ka 450 shtëpi dhe 1500 banorë, ku një pjesë e mirë e tyre ndodhen me banim dhe punë të përkohshme jashtë vendit, fenomen ky si tek të gjitha vendbanimet e tjera Shqiptare.[1]


HistoriaRedakto

Fshati Tatesh i Poshtëm ndodhet 12 kilometra larg qytetit të Strugës, pothuajse në qendër të fushës së Strugës. Deri në vitin 2004 fshati Tatesh i Poshtëm gravitonte në Komunën e Struges, por me ndarjen administrative të vitit 2004 pas shkrirjes së komunës së Veleshtës ky venbanim iu bashkangjit Komunës së Strugës si të gjitha venbanimet e tjera. Tateshi i Poshtëm ndodhet në anën e djathtë të Drinit të Zi.


BurimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto