Morovishti

fshat në Maqedoni

Morovisht, (maqedonisht: Мороишта/Moroišta) është fshat në komunën e Strugës, Maqedoni.

Morovisht
Мороишта
Fshat
Vendndodhja
Morovisht is located in Maqedonia e Veriut
Morovisht
Morovisht
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Jugperëndimor
Komuna Strugë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 686 m (m.n.d.)
Koordinatat 41° 12′ 10″ Veri

20° 41′ 60″ Lindje

Popullsia 909 banorë (2002)


DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të popullsisë së viti 2002, fshati kishte 909 banorë nga të cilët 903 ishin Maqedonas, 2 Vlleh dhe 4 Serb.[1]BurimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto