Kotorri (Skënderaj)

fshat të Kosovë

Kotorr është një vendbanim në komunën e Skënderajt, Kosovë.

Kotorr
Fshat
noform
Pamje nga natyra e fshatit Kotorr
Vendndodhja
Kotorr is located in Kosova
Kotorr
Kotorr
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Mitrovicë
Komuna Skënderaj
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Drenicë
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 48′ 4″ Veri

20° 44′ 35″ Lindje

GjeografiaRedakto

 
Pamje nga natyra e fshatit Kotorr

Fshati Kotorr është i vendosur në anën veriore të magjistrales Pejë-Mitrovicë, rreth 8 kilometra në veri-perendim të Skënderajt.

DemografiaRedakto

Sipas censusit të vitit 2011, në këtë fshat banojnë 279 banorë, prej të cilëvë të gjithë të përkatësisë Shqiptare.

PopullsiaRedakto

Historiku i popullsisë së fshatit Kotorr[1]

Viti Popullsia
1948 401
1953 422
1961 422
1971 430
1981 494
1991 516
2011 279

BurimetRedakto

  1. ^ "Evolution of the population 1948-2011". http://pop-stat.mashke.org/kosovo-census-ks.htm. Marrë më 14 shtator 2014. Lidhje e jashtme në |website= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto