Tushilë është një vendbanim në komunën e Skënderajt, Kosovë. Tushila ka sipërfaqe prej 28.136 km/2 , zë vendin e 46 për nga sipërfaqja në komunë e Skënderajt dhe kufizohet me 6 fshatra përreth.

Tushilë
Fshat
Vendndodhja
Tushilë is located in Kosova
Tushilë
Tushilë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Mitrovicë
Komuna Skënderaj
Kryetari i Komunës Bekim Jashari
Të dhëna dhe statistika
Vendasit Tushilak
Krahina etnografike-
gjeografike
Drenicë
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Targa 02
Koordinatat 42° 41′ 53″ Veri

20° 44′ 33″ Lindje

Sipërfaqja dhe demografia
Sipërfaqja 28.136km/2 km2
Popullsia 334 banorë (2018)

Lidhje të jashtmeRedakto

Gjenden rreth 7km në jugpërendim të Skënderajt. Eshtë vendbanim kodrinoro-malor dhe shtrihet në kodrina ,shpatina dhe pjesë të rrafshëta. Famljet në këtë fshat janë : Sadiku,Imeri,Murati,Shaqiri,Ademi,Abazi,Fazliu,Musliu,Hajdari,Bajrami etj.

Përgjatë fshatit kalon lumi Klina i cili luan rol si në bujqësi ashtu edhe në turizëm.