Runik është një vendbanim në komunën e Skënderajt, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Ilirian.

Runik
Ilirian
Fshat
Vendndodhja
Runik is located in Kosova
Runik
Runik
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Mitrovicë
Komuna Skënderaj
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Drenicë
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 47′ 1″ Veri

20° 42′ 21″ Lindje

Shih dhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto