Lista e komunave të Spanjës

artikull-listë e Wikimedias

Kjo është një listë e listave të komunave të Spanjës. Lidhjet për tek listat e Komunave janë të listuara më poshtë, sipas komunitetit autonom dhe sipas provincave.

Komunat e Spanjës. 2004
Madrid, kryeqyteti i Spanjës
Cartagena

Sipas raportit të përkohshëm të lëshuar më 18 dhjetor 2014,[1] gjithsej ka 8,122 komunat në Spanjë, duke përfshirë qytetet autonome të Ceuta dhe Melilla. Burgos është krahina me shumë komuna (371) dhe Las Palmas me më pak (34).

Lista renditëse të komunave spanjolleRedakto

Komunat më të mëdha sipas popullsisëRedakto

Spanja ka një popullsi prej 46,745,807 banorë, të shpërndarë në 8,117 komunat (2013 INE raporti i përkohshëm).

Ka vetëm dy komunat, të cilat kalon një milion banorë: Madrid dhe Barcelona, 22 qytete me mbi 200,000 banorë, 33 komuna mes 100,000 dhe 200,000 banorë, 83 komuna mes 50,000 dhe 100,000.

# Komuna Komuniteti autonom Popullsia (2014)[1]
1 Madrid   Komuniteti i Madridit 3,165,235
2 Barcelona   Katalonja 1,602,386
3 Valencia   Komuniteti i Valencias 786,424
4 Seville   Andalusia 696,676
5 Zaragoza   Aragon 666,058
6 Málaga   Andalusia 566,913
7 Murcia   Rajoni Murcia 439,712
8 Palma   Ishujt Balearik 399,093
9 Las Palmas de Gran Canaria   Ishujt Kanare 382,283
10 Bilbao   Baskia 346,574
11 Alicante   Komuniteti i Valencias 332,067
12 Córdoba   Andalusia 328,041
13 Valladolid   Castile dhe León 306,830
14 Vigo   Galicia 294,997
15 Gijón   Asturias 275,735
16 L'Hospitalet de Llobregat   Katalonja 253,518
17 A Coruña   Galicia 244,810
18 Vitoria-Gasteiz   Baskia 242,082
19 Granada   Andalusia 237,540
20 Elche   Komuniteti i Valencias 230,224
21 Oviedo   Asturias 223,765
22 Badalona   Katalonja 217,210
23 Cartagena   Rajoni Murcia 216,451
24 Terrassa   Katalonja 215,517
25 Jerez de la Frontera   Andalusia 212,226
26 Sabadell   Katalonja 207,444
27 Santa Cruz de Tenerife   Ishujt Kanare 206,593
28 Móstoles   Komuniteti i Madridit 205,712
29 Alcalá de Henares   Komuniteti i Madridit 200,768
30 Pamplona   Navarre 196,166
31 Fuenlabrada   Komuniteti i Madridit 195,864
32 Almería   Andalusia 193,351
33 Leganés   Komuniteti i Madridit 186,696
34 Donostia-San Sebastián   Baskia 186,126
35 Burgos   Castile dhe León 177,776
36 Santander   Cantabria 175,736
37 Castellón de la Plana   Komuniteti i Valencias 173,841
38 Getafe   Komuniteti i Madridit 173,057
39 Albacete   Castile–La Mancha 172,487
40 Alcorcón   Komuniteti i Madridit 170,336
41 Logroño   La Rioja 151,962
42 San Cristóbal de La Laguna   Ishujt Kanare 151,718
43 Badajoz   Extremadura 150,517
44 Salamanca   Castile dhe León 148,042
45 Huelva   Andalusia 147,212
46 Lleida   Katalonja 139,176
47 Marbella   Andalusia 138,679
48 Tarragona   Katalonja 132,199
49 León   Castile dhe León 129,551
50 Cádiz   Andalusia 121,739

Komunat më të mëdha sipas sipërfaqesRedakto

# Komuna Komuniteti Autonom Sipërfaqja (Km2)[2]
1 Cáceres   Extremadura 1,751.20
2 Lorca   Rajoni Murcia 1,675.20
3 Badajoz   Extremadura 1,474.20
4 Córdoba   Andalusia 1,253.80
5 Almodóvar del Campo   Castile–La Mancha 1,205.50
6 Jerez de la Frontera   Andalusia 1,189.50
7 Albacete   Castile–La Mancha 1,139.20
8 Zaragoza   Aragon 1,063.50
9 Écija   Andalusia 975.70
10 Jumilla   Murcia 969.70
11 Andújar   Andalusia 963.60
12 Cuenca   Castile–La Mancha 959.10
13 Moratalla   Murcia 954
13 Carmona   Andalusia 923
15 Hornachuelos   Andalusia 909.80
16 Murcia   Rajoni Murcia 885.60
17 Mérida   Extremadura 868.50
18 Villarrobledo   Castile–La Mancha 862.90
19 Almonte   Andalusia 862
20 Caravaca de la Cruz   Rajoni Murcia 858.20
21 Cangas del Narcea   Asturias 825.40
22 Antequera   Andalusia 815.90
23 Requena   Komuniteti i Valencias 814.10
24 Hellín   Castile–La Mancha 781
25 Jerez de los Caballeros   Extremadura 739
26 Alburquerque   Extremadura 725.70
27 Trujillo   Extremadura 687.30
28 Utrera   Andalusia 683.70
29 Santiago-Pontones   Andalusia 682.50
30 Los Yébenes   Castile–La Mancha 680
31 Chinchilla de Monte-Aragón   Castile–La Mancha 678.60
32 Alcázar de San Juan   Castile–La Mancha 668
33 Retuerta del Bullaque   Castile–La Mancha 653
34 Mula   Murcia 633.50
35 Ejea de los Caballeros   Aragon 610.80
36 Madrid   Komuniteti i Madridit 604.80
37 Níjar   Andalusia 600.10
38 Alía   Extremadura 599.40
39 Valencia de Alcántara   Extremadura 596
40 Osuna   Andalusia 592.70
41 Fuente Obejuna   Andalusia 591.80
42 Montoro   Andalusia 586.40
43 Sabiñánigo   Aragon 586.30
44 Alhambra   Castile–La Mancha 582.20
45 Piedrabuena   Castile–La Mancha 564.20
46 Don Benito   Extremadura 561.90
47 Cartagena   Rajoni Murcia 559.10
48 Alcántara   Extremadura 553
49 Baza   Andalusia 545.20
50 Tineo   Asturias 539.80

Shih edheRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ a b INE (provisional report). 1 January 2012.
  2. ^ Renditja e komunave më të mëdha spanjolle sipas sipërfaqes Arkivuar 25 dhjetor 2018 tek Wayback Machine. classora.com