Muhoc (serbisht: Муховац/Muhovac) është fshat në komunën e Bujanocit, Serbi. Fshati Muhovc ndodhet në pjesën jugore të shtetit të Serbisë. Kufizohet me Kosovën. Fshati Muhovc shërben si urë lidhëse ndërmjet Kosovës dhe fshatrave të malësisë si : Pribovc, Qarr , Zarbicë , etj.

Muhoc
Муховац
Fshat
Vendndodhja
Muhoc is located in Serbia
Muhoc
Muhoc

Koordinatat: 42°34′11″V 21°45′15″L / 42.56972°V 21.75417°L / 42.56972; 21.75417

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Qarku Pçinjë
Komuna Bujanoc
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 6.6 km2
Lartësia 650 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 34′ 11″ Veri

21° 45′ 15″ Lindje

GjeografiaRedakto

Fshati Muhoc shtrihet përgjat lumit Muhoc. Ka një sipërfaqe prej 660 h (ose 6.6 km2 ). I rrethuar nga malet ky fshat ka një lartësi mbidetare mesatare rreth 650 metra.

BujqësiaRedakto

Bujqësia e fshatit Muhovc është shumë e zhvilluar pasiqë familjet që jetojnë në këtë fshat janë të nvarur pikërisht nga kjo degë e ekonomisë. Këtu kultivohet më së shumti Fasulja e cila ka vlera të larta ushqyese, por në kohet e sotme ka filluar kultivimi në sasi të mëdha i mjedrave. Bujqësisë se fshatit Muhovc i ndihmon shumë dhe lumi që kalon ne këtë fshat pasi që ujiten të gjitha kulturat bimore. Pos Bimëve këtu kanë rol të madh edhe gjedhet, të cilat ndodhen në sasi të mëdha në këtë fshat.

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të popullsisë së vitit 2002 Muhoci ka pasur 712 banorë.

Në Muhoc janë 95 ekonomi familjare.

Ky vendbanim është krejtësisht i banuar nga shqiptarët.

StatistikatRedakto

Ndryshimi i popullsisë gjat shek XIX

viti nr. i popullsisë Grafiku
1948 431  
1953 491
1961 520
1971 564
1981 629
1991 606
2002 712

Lidhje të jashtmeRedakto