Vërban (serbisht: Врбан/Vrëban) është fshat në komunën e Bujanocit, Serbi.

Verban
Врбан
Fshat
Vendndodhja
Verban is located in Serbia
Verban
Verban

Koordinatat: 42°24′45″V 21°40′26″L / 42.41250°V 21.67389°L / 42.41250; 21.67389

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Qarku Pçinjë
Komuna Bujanoc
Kryetari i Komunës Shaip Kamberi
Partia udhëheqëse PVD
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 512 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Targa BU
Koordinatat 42° 24′ 45″ Veri

21° 40′ 26″ Lindje

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të popullsisë së vitit 2002 ka pasur 137 banor me qëndrim të përhershëm në vendbanim. Në këtë vendbanim jetojnë 79 banor të moshës madhore, ndërsa mosha mesatare e popullsisë është 28.4 vite. Në Verban janë 13 ekonomi shtëpiake dhe mësatarisht me 9.46 anëtar. Ky vendbanim plotësisht është I banuar vetëm me shqiptar.

StatistikatRedakto

Viti Banorë Grafiku
1948 237  
1953 269
1961 306
1971 319
1981 203
1991 112
2003 137
2009 16
2016 2

Shih edheRedakto

PërsonaliteteRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto