Bilaç (serbisht: Биљача/Biljača) është fshat në komunën e Bujanocit, Serbi.

Bilaç
Биљача
Fshat
Vendndodhja
Bilaç is located in Serbia
Bilaç
Bilaç

Koordinatat: 42°21′19″V 21°44′52″L / 42.35528°V 21.74778°L / 42.35528; 21.74778

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Krahina Lugina e Preshevës
Qarku Pçinjë
Komuna Bujanoc
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 21′ 19″ Veri

21° 44′ 52″ Lindje

Pamje e fshatit Bilac me xhamin
Ne qender te Fshatit
Pamje e Qendres

GjeografiaRedakto

Bilaçi ka pozitë të mirë gjeografike. Shtrihet në Luginën e Preshevës, pran magjstrales shumë të rëndësishme me toka shumë pjellore.

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të popullsisë të vitit 2002 Bilaçi me banim të përhershëm ka pasur 2928 banorë, ndërsa me banim të përkohshëm vetëm 2036 banor.Sa i përket strukturës së popullsisë shumica e popullsisë janë shqiptar me 83.69 %.

StatistikatRedakto

Viti Banorë Grafiku
1948 1695  
1953 1773
1961 1613
1971 1881
1981 2349
1991 2534
2003 2928

Shih edheRedakto

  • Qenan Evren - lindur 1917 në Turqi. Gjeneral dhe Presidenti i Turqisë (1980-1989). Me preardhje nga Bilaç.

Lidhje të jashtmeRedakto