Ramabuçë (serbisht: Равно Бучје/Ravno Bučje) është fshat në komunën e Bujanocit, Serbi.

Ramabuçë
Равно Бучје
Fshat
Vendndodhja
Ramabuçë is located in Serbia
Ramabuçë
Ramabuçë

Koordinatat: 42°35′22″V 21°47′17″L / 42.58944°V 21.78806°L / 42.58944; 21.78806

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Qarku Pçinjë
Komuna Bujanoc
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 1085 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 35′ 22″ Veri

21° 47′ 17″ Lindje

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të popullsisë së vitit 2002 Ramabuçë ka pasur 480 banorë.

Në këtë vendbanim janë 62 ekonomi familjare.

Ky vendbanim është krejtëssht i banuar nga popullata shqiptare.

StatistikatRedakto

Ndryshimi i popullsisë gjat shek XIX.

viti nr. i popullsisë Grafiku
1948 509  
1953 571
1961 590
1971 711
1981 703
1991 601
2002 480

Lidhje të jashtmeRedakto