Ngucat është një vendbanim në komunën e Malishevës, Kosovë. Fshati Ngucat në anën veriore kufizohet me Lladroviqin, në anën lindore me Javorin, në anën jugore me Temeçinën dhe në anën perëndimore me Bellanicën.

Ngucat
Fshat
Vendndodhja
Ngucat is located in Kosova
Ngucat
Ngucat
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjakove
Komuna Malishevë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Llapushë
Lartësia 837 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 27′ 45″ Veri

20° 51′ 8″ Lindje

DemografiaRedakto

Është i banuar nga shqiptaret, dhe ka mbi 2000 banorë.


Lidhje të jashtmeRedakto