Kijevë është një vendbanim në komunën e Malishevës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Pleqnor. Fshati Kijevë gjëndet dhe shtrihet në mes të magjistrales Prishtinë-Pejë ku Prishtinën e ka me një largësi 41km dhe Pejën 39km. Fshati Kijevë i përket regjionit të Prizrenit dhe Rrafshit te Llapuzhës. Para luftes se fundit deri ne vitet 1990, fshati Kijevë i përkiste komunës së Klinës dhe regjionit të Pejës.

Kijevë
Pleqnor
Fshat
Vendndodhja
Kijevë is located in Kosova
Kijevë
Kijevë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prizren
Komuna Malishevë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Llapushë
Lartësia 574 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 33′ 57″ Veri

20° 42′ 57″ Lindje

Shih dhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto