Panorcë është një vendbanim në komunën e Malishevës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrat Shpellas dhe Grap.

Panorcë
Grap
Fshat
Vendndodhja
Panorcë is located in Kosova
Panorcë
Panorcë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prizren
Komuna Malishevë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Llapushë
Lartësia 517 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 30′ 10″ Veri

20° 37′ 19″ Lindje

GjeografiaRedakto

Etimologjia e toponimit Panorcë ka prejardjen e saj në një simbiozë historik gjuhësore shqiptaro-arumune (vlleh).[1]

Shih dhe këtëRedakto

BurimetRedakto

  1. ^ Begzad Baliu (Mars 2013), "Toponimia Arumune në Kosovë Arkivuar 14 korrik 2018 tek Wayback Machine", Konferenca: Lidhjet Kulturore dhe Historike Shqiptaro-Rumune, Universiteti Fan S. Noli Fakulteti i Edukimit dhe i Filologjisë, Shtëpia Botuese "Promo Print", Korçë, ISBN: 9789928146144, Marrë më 4 Shkurt 2018, fq. 101.

Lidhje të jashtmeRedakto