Gjendeni te portali kryesor i lajmeve ditore nga Botamuajin Gusht 2006.
Current event browse bar
Bota
Current event browse bar
Shqipëri | Kosovë
APREUTERS
ATSHtopchanelQIKRTK

2 gusht 2006 : E mërkurë redaktoni historiku
5 gusht 2006 : E shtunë redaktoni historiku
8 gusht 2006 : E martë redaktoni historiku
9 gusht 2006 : E mërkurë redaktoni historiku


500 Specie tropikale dhe nga Deti i Kuq 'pushtojnë' Mesdheun.

10 gusht 2006 : E enjte redaktoni historiku

Çelet Panairi Veror i Librit 2006.


Mbahen katër koncerte në edicionin e parë të Festivalit Ndërkombëtar të Muzikës së Dhomës.


SK Tirana humb ndeshjen me Kaizerisport 0:2.

11 gusht 2006 : E premte redaktoni historiku


Shqipëria pjesëmarrëse në Festivali Mesdhetar të Filmit në Tunizi.

12 gusht 2006 : E shtunë redaktoni historiku

29,495 shtetas nga 65 vende të botës në Port
13 gusht 2006 : E dielë redaktoni historiku


Një nga pesë Monedhat e Florinjta të Athinës, në duart e koleksionistit Vangjel Kapedani.

14 gusht 2006 : E hënë redaktoni historiku
QIK : SHPK-ja mori përgjegjësinë në Aeroportin e Prishtinës.
QIK : Admirali amerikan Urlich po viziton veriun e Kosovës.
QIK : Ryker emërohet shef i UNMIK-ut.
QIK : Dokumenti për standardet sot niset për në Nju Jork.
AP : Një aeroplan ushtarak izraelit qëlloi në kampin e refugjatëve në Rripin e Gazës një shtëpi banimi. Izraelitët thonë se ishte qendër komandimi e Xhihadit Islamik Palestinezë.
AP / Reuters : Kindapohet reporteri amerikan Steve Centanni i Fox News-it dhe kamermani i FNC nga Zelanda e Re Olaf WiigGaza
BBC NEWS : Izraeli do të përndjekë parin e Hezbollës në Liban pa marrë parasyshë armëpushimin që ndërpreu luftën një mujore, kështu deklaroi Kryeministri i Izraelit Ehud Olmert para parliamentit.
BBC NEWS : Me mijëra libanezë filluan të kthehen në shtëpi të tyre disa orë pas hyrjes në fuqi të vendimit të OKB-së për përfundimin e luftës.
CNN : Armëpushimi filloj nga ora 8:00 sipas kohës libaneze.
15 gusht 2006 : E martë redaktoni historiku
AP : Izraeli thotë se Hezbollah ka gjuajtur 10 katyusha në pjesën jugore Libanit.
17 gusht 2006 : E enjte redaktoni historiku
18 gusht 2006 : E premte redaktoni historiku
19 gusht 2006 : E shtunë redaktoni historiku
20 gusht 2006 : E dielë redaktoni historiku
  • 10 të vdekur dhe 40 të zhdukur në brigjet italiane. // RTK (VOA}
  • Sipas numërimit të fletëvotimeve të fundit në zgjedhjet e përgjithshmeRD të Kongos që ka një sistem garues të dyfishtë të zgjedhjeve asnjëri nga kandidatët nuk ka fituar pesëdhjetë përqindëshin. Rezultate e plota të paraqitura tregojnë që Kabila ka 44.81% ndërsa Bemba's 20.03% të fletëvotimeve për vete. Thuhet se ka pasur qitje nga armët automatike dhe MLC-ja (Medecins Sans Frontieres) akuzon Gardën Republikane të Kabila-së për vrasjen e një pjesëtari të tyre dhe plagosjen e tre policëve. // Reuters, SBS
26 gusht 2006 : E shtunë redaktoni historiku
Spanja ka mposhtur Serbinë dhe Malin e Zi, kampion aktual i botës në basketboll, të shtunën në Seitama 87:75, në kuadër të ndeshjeve të 1/8 të finales së kampionatit të 15-të të basketbollit i cili po mbahet në Japoni
85 persona kanë humbur jetën nga vërshimet e mëdha që në dy ditët e fundit kanë kapluar shtetin Raxhastan në veriperëndim të Indisë, bëjnë të ditur të shtunën mediat vendore
Të paktën 17 persona kanë vdekur dhe 33 të tjerë janë lënduar në një aksident komunikacioni që ka ndodhur të shtunën në Kinë, me rastin e ndeshjes së një autobusi me një kamion
Kuvendi i Maqedonisë po vazhdon punimet pas pauzës së rregullt një orëshe për drekë debatin për zgjedhjen e qeverisë së re pasi që shumica e deputetëve votuan që mbledhja të vazhdojë edhe pas orës 17:00 deri në votimin e përbërjes së re qeveritare.
Së paku 24 udhëtarë kanë humbur jetën të shtunën kur një autobus është rrotulluar në autostradën në pjesën veriore të Iranit
Ministri i Mbrojtjes së Austrisë, Gunter Plater, do të vizitojë të martën trupat austriake që shërbejnë në misionin paqeruajtës të KFOR-it në Kosovë, të stacionuar në komunën e Therandës, ndërsa ai do marrë pjesë edhe në përurimin e një qumështore në Therandë, njofton të shtunën zyra për informim e Task Forcës Shumëkombëshe të Jugut me seli në Prizren.
Presidenti i Maqedonisë, Branko Cërvenkovski, tha të shtunën se nuk është e njohur për të nëse deputetët e Bashkimit Demokratik për Integrim do t'i kthejnë mandatet e deputetëve, por vlerësoi se vendimi i tillë do të kishte pasoja negative
29 gusht 2006 : E martë redaktoni historiku
  • OKB: Kombet e Bashkuara përkrahin Ahtisarin // RTK
Zëdhënësi i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, deklaron se kryenegociatori për statusin Marti Ahtisari nuk i ka tejkaluar kompetencat e mandatit të tij. Reagimi vjen pas prononcimit të Ahtisarit se me zgjidhjen e statusit të ardhshëm të Kosovës duhet merren parasysh trashëgimia historike e politikës së Serbisë ndaj Kosovës.
  • SHBA: SHBA: Instituti i Paqes paralajmëron trazira në gjithë rajonin nëse ka ndarje territoriale të Kosovës // RTK
  • Irak: Dhjetëra të vrarë nga sulmet e fundit në Irak // RTL

Arkiva e artikujve Ngjarjet e tanishme sipas muajve
Arkiva për muajt e vitit 2006
Jan. Shk. Mar. Pri. Maj Qer.
Korr. Gush. Shta. Tet. Nën. Dhje.
Arkiva për muajt e vitit 2005
Jan. Shk. Mar. Pri. Maj Qer.
Korr. Gush. Shta. Tet. Nën. Dhje.