Shtupel është një vendbanim në komunën e Klinës, Kosovë.

Shtupel
Fshat
Vendndodhja
Shtupel is located in Kosova
Shtupel
Shtupel
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Pejë
Komuna Klinë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Llapushë
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Kodi Postal 32000
Prefiksi -
Koordinatat 42° 39′ 51″ Veri

20° 35′ 32″ Lindje

Popullsia 771 banorë (2011)

GjeografiaRedakto

Fshati Shtupel është i vogël në Kosovë, me një numër të vogël të shtëpive.

DemografiaRedakto

Brenda fshatit janë disa familje, të tilla si Grabanicaj, Kerellaj, Jakupaj, Dallaveraj, Bajraktaraj, Temaj, Dautaj.

Evolucioni historik i popullsisë në lokalitetRedakto

Historiku i popullsisë Shtupeli
Viti1948195319611971198119912011
Popullsia63166677796010861258771

HistoriaRedakto

Daniele Novara2000, merr nga Reggio Terzo Mondo, OJQ i Reggio Emilia detyrën e ndërtimit të një shkolle në Shtupel, nga dy deri në pesë vjet. Më 2001, promovon një formë të re të ndihmës në menaxhimin e konflikteve.

Lidhje të jashtmeRedakto