Bujani (Lipjan)

fshat në Kosovë

Bujan është një vendbanim në komunën e Lipjanit, Kosovë.

Bujan
Fshat
Vendndodhja
Bujan is located in Kosova
Bujan
Bujan
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Lipjan
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 548 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 28′ 59″ Veri

21° 4′ 39″ Lindje

HistoriaRedakto

Në fshatin Bujan në vitin 1912 ndodhi një masakër ku shovenistet serb lanë të vdekur rrethë 48 civil Shqiptarë.

Ata fillimisht e quanë në fshatë një postarë gjoja se në një orë të caktuarë do ju vijnë disa dokumente dhe kur filloji grumbullimi i fshatarëve policia shoveniste serbe filloji sulmin mbi popullatën civile shqiptare të pa armatosurë.

Shih dhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto