Poturoc është një vendbanim në komunën e Lipjanit, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Arban.

Poturoc
Arban
Fshat
Vendndodhja
Poturoc is located in Kosova
Poturoc
Poturoc
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Lipjan
Kryetari i Komunës IMRI AHMETI
Partia udhëheqëse LDK
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 554 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 31′ 42″ Veri

21° 2′ 34″ Lindje

GjeografiaRedakto

Fshati Poturoci ka sipërfaqe prej 315 hektarësh është vend fushore.

DemografiaRedakto

Ka popullsi prej 200 familjesh me rreth 1200 banorë, të gjithë janë të fesë myslimane dhe të kombësisë shqiptar. Nder mbiemrat kryesore janë Fazliu, Shabani, Behluli, Sadiku, Sahiti, Zeqiri etj...

EkonomiaRedakto

Të gjitha familjet janë në gjendje të mirë materiale.

KulturaRedakto

Në Poturoc është e ndërtuar xhamia fshatit , shkolla ,dhe fusha sportive .

Shih dhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto