Çabër është fshat tradicional shqiptar 12 km në verilindje të Mitrovicës i banuar nga shqiptarët që nga periudhat më të herëshme. Banorët e këtij fshati gjatë periudhës njëqindvjeçare të sundimit serb treguan qëndrueshmëri dhe papërkulshmëri ndaj armikut, përkundër presionit të tmerrshëm dhe fshati përjetoj edhe kolonizimin. Në luftën e fundit u dogj në tërsi nga çetnikët serbë, ndërsa popullata civile u dëbuan për në Mitrovicë (28.III.1999).

Çabër
Fshat
Vendndodhja
Çabër is located in Kosova
Çabër
Çabër
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Mitrovicë
Komuna Zubin Potok
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 54′ 24″ Veri

20° 46′ 21″ Lindje

ReferimeRedakto

[1]

  1. ^ Azemi, Avni (2015). Toponimet e Mitrovicës. Prishtinë: Klubi Letrar Internacional "Arif Shala". f. 17. ISBN 978-9951-663-35-9. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto