Kërligata

fshat të Kosovë

Kërligatë është një vendbanim në komunën e Zubin Potokut, Kosovë. Kërligatë historikisht i perket ketij rajonit Drenica.

Kërligatë
Fshat
Vendndodhja
Kërligatë is located in Kosova
Kërligatë
Kërligatë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Mitrovicë
Komuna Zubin Potok
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Drenicë
Lartësia 859 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 49′ 55″ Veri

20° 43′ 58″ Lindje

DemografiaRedakto

Historiku i popullsisë së fshatit Kërligatë[1]

Viti Popullsia
1912 96
1948 142
1953 140
1961 121
1971 75
1981 33
1991 11
2011 0

ReferimetRedakto

  1. ^ "Evolution of the population 1948-2011". Marrë më 14 shtator 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto