Belluqë është një vendbanim në komunën e Albanikut, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Beluqë.

Belluqë
Beluqë
Fshat
Vendndodhja
Belluqë is located in Kosova
Belluqë
Belluqë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Mitrovicë
Komuna Albanik
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 43° 10′ 37″ Veri

20° 43′ 24″ Lindje

DemografiaRedakto

Sipas vlerësimeve të vitit 2009 për regjistrimin në Kosovë të vitit 2011, fshati numëronte 271 banorë, prej të cilëve një shumicë serbë.

Lidhje të jashtmeRedakto