Gllogjani (Pejë)

fshat në Kosovë

Gllogjan është një vendbanim në komunën e Pejës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Dukëgjin.

Gllogjan
Dukëgjin
Fshat
Vendndodhja
Gllogjan is located in Kosova
Gllogjan
Gllogjan
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Pejë
Komuna Pejë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Lug i Baranit
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 33′ 56″ Veri

20° 29′ 33″ Lindje

DemografiaRedakto

Në Gllogjan jetojnë katër fise, Mirdita (shih Rrethi i Mirditës), Kabashi, Berisha dhe Thaçi.

KulturaRedakto

Në Gllogjan është Kisha e Shën Ndout, famullia përbahet prej tri fshatrave: Gllogjan, Nepolë dhe Llugaxhi.

Lidhje të jashtmeRedakto