Qyshk është një vendbanim në komunën e Pejës, Kosovë.

Qyshk
Fshat

HistoriaRedakto

Në vitin 1999, gjatë luftës në Kosovë, paramilitarët serbë kryen Masakrën e Qyshkut.

Shih dhe këtëRedakto

Personalitete të njohuraRedakto

Bekim Çeku

Lidhje të jashtmeRedakto