Qyshk është një vendbanim në komunën e Pejës, Kosovë.

Qyshk
Fshat
Vendndodhja
Qyshk is located in Kosova
Qyshk
Qyshk
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Pejë
Komuna Pejë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 39′ 26″ Veri

20° 20′ 20″ Lindje

HistoriaRedakto

Në vitin 1999, gjatë luftës në Kosovë, paramilitarët serbë kryen Masakrën e Qyshkut.

Shih dhe këtëRedakto

Personalitete të njohuraRedakto

Bekim Çeku

Lidhje të jashtmeRedakto