Rosulë është një vendbanim në komunën e Pejës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrat Rrasujë dhe Ujzëdhe’’’ROSUJ’’’

ROSUJ

PEJË

Fshat
Vendndodhja
ROSUJ PEJË is located in Kosova
ROSUJ PEJË
ROSUJ PEJË
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Pejë
Komuna Pejë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Lug i Leshanit (etno.); Lug i Leshanit (gjeo.)
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Targa 03
Koordinatat 42° 36′ 2″ Veri

20° 26′ 32″ Lindje

GjeografiaRedakto

Gjeografikisht fshati Rosulë i përket trevës Lugu i Baranit, ndërsa etnografikisht i përket krahinës Lugu i Leshanit.[1]

BurimetRedakto

  1. ^ Mark Krasniqi, (1984), Lugu i leshanit: Monografi Etno-gjeografike, Akadamia e Shkencave dhe e Artave e Kosovës, Prishtina, fq. 12.

Lidhje të jashtmeRedakto