Leshani (Pejë)

fshat në Kosovë

Leshan është një vendbanim në komunën e Pejës, Kosovë.

Leshan
Fshat
Vendndodhja
Leshan is located in Kosova
Leshan
Leshan
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Pejë
Komuna Pejë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 37′ 48″ Veri

20° 26′ 47″ Lindje

GjeografiaRedakto

Leshani ndodhet dymbëdhjetë kilometra në jug të qytetit të Pejës në rrugën automobilistike Pejë-Prishtinë. Fshati Leshan kufizohet në lindje me lumin Lumbardhi i cili vjen nga bjeshkët e Rugovës dhe pasi kalon mespërmes Pejës vazhdon deri në Grabanicë të Klinës, ku bashkohet me Drinin e Bardhë. Ky lumë ndan Luginën e Leshanit me Luginën e Baranit, në jug me fshatin Kliçinë, në perëndim me fshatin Sferkë dhe ne veri me Gllaviçicën.

Lidhje të jashtmeRedakto