Deva (Gjakovë)

fshat në komunën e Gjakovës, Kosovoë

Devë është një vendbanim në komunën e Gjakovës, Kosovë.

Devë
Fshat
Vendndodhja
Devë is located in Kosova
Devë
Devë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Pejë
Komuna Gjakovë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Has
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 20′ 32″ Veri

20° 21′ 29″ Lindje

GjeografiaRedakto

Fshati Devë ështe fshat që ndanë Reken e keqe me Hasin i ka rreth 80 shtepi, banoret kryesisht mirren me blegtori dhe bujqesi, por ne fshat gjindet edhe Xeherorja e kromit ne te cilen punoin nje pjes e konsiderushme e banoreve fshatit. Fshati ndahet ne keto lagje, Asllani dhe Sefaj qe jan te ndar ne dy lagje e qe njhien si Ahmet Azllanet,Pastaj vin Lagjet Regjaj, Kukaj, Avdija dhe Deva qe jan ne nje lagje, mandej jan Binakajt, Beq Alit dhe Bobt.

HistoriaRedakto

Fshati Devë gjithmon u shqu per njerz te dijes e te pushkes ku vetem gjat luftes se fundit numron 13 martir te familjes Bobi, Avdijaj, Asllani, Sefa dhe Binakaj si dhe dhe Deshmorin Ibrahim Asllani Luftetar i shquar i Brigades 134,,Bedri Shala".


Lidhje të jashtmeRedakto