Batusha (Gjakovë)

fshat në Kosovë

Batushë është një vendbanim në komunën e Gjakovës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Botushë.

Batushë
Botushë
Fshat
Vendndodhja
Batushë is located in Kosova
Batushë
Batushë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Pejë
Komuna Gjakovë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 27′ 14″ Veri

20° 15′ 39″ Lindje

GjeografiaRedakto

Batusha është një vendbanim, i cili shtrihet në veriprendim të qytetit të Gjakovës, rrëzë Bjeshkëve të Nemuna, në dy brigjet e lumit Gusha.Fshati ndodhet në Gash të Malësisë së Gjakovës rrezë Bjeshkëve të nemuna. Është një vendbanim i lashtë, fshati Batushë është përmendur në Defterin Osman të vitit 1485, atëherë kishte 35 shtëpi.

Fshati administrativisht i takon Komunës së Gjakovës. Është 23 km larg nga Gjakova dhe 3 km nga Juniku.

KulturaRedakto

Ne fshatin Batushë gjendet edhe shenja e sheh Bardhit perball rruges se Buqezve,eshte edhe tyrbja tek Dant.

HistoriaRedakto

Gjatë luftës 1998-1999 fshati ka pësuar dëmtime të mëdha në njerëz dhe të mira materiale, 159 nga gjithsejt 179 shtëpi ka qenë të shkatëruara plotësisht.

Lidhje të jashtmeRedakto