Gërgoc është një vendbanim në komunën e Gjakovës, Kosovë.

Gërgoc
Fshat
Vendndodhja
Gërgoc is located in Kosova
Gërgoc
Gërgoc
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Pejë
Komuna Gjakovë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Dushkajë
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 30′ 35″ Veri

20° 27′ 18″ Lindje

GjeografiaRedakto

Fshati Gërgoc i cili gjendet në qendër të Dushkajës është paksa më i dalluar për trimëri dhe bujari, është një fshat që nga hordhitë e ndryshme është ç'bërë tri herë nga sipërfaqja, është djegur dhe shpërngulur i tëri, por sërish është populluar.

HistoriaRedakto

Nga ky fshat lindi nacionalisti, trimi i madh Fazli Metë Nimani i cili asnjëherë nuk ju nënshtrua regjimeve sllave por ato i luftoi gjatë luftës së dytë botërore dhe pas saj në aradhat e nacionalistëve dhe patriotëve shqiptar, më pas për tu arrestuar dhe dënuar me vdekje së bashku me vëllaun Kamerin nga regjimi Komunist Jugosllav në burgun e Goliotokut. Çdo gjeneratë e këti vendi lindi dhe rriti nacionalist njërëz që lirinë e shihnin si të mundshme, por duke rrokur armët për çlirim.

Lufta e fundit çlirimtare e udhëhequr nga UÇK-ja gjeti shumë shpejtë përkrahjen e familjes Nimani ku që nga gushti 1996.

Fshati Gergoc ka dhen shume e veçanerisht ne lufte e fundit per çlirim.

Deshmoret e Gergocit te rene ne lufte e UÇK-se

  • Gjenral Fadil Nimani- Komandant Tigri
  • Selim Salihu
  • Muhamet Alija
  • Xheladin Salihu
  • Tafe Nimani

Lidhje të jashtmeRedakto