Lipovec është një vendbanim në komunën e Gjakovës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Blinisht.

Lipovec
Blinisht
Fshat
Vendndodhja
Lipovec is located in Kosova
Lipovec
Lipovec
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Pejë
Komuna Gjakovë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Has
Lartësia 382 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 18′ 39″ Veri

20° 28′ 39″ Lindje

GjeografiaRedakto

Lipoveci, është një fshat në regjionin e Hasit. Rruga që të çon në fshatin Lipovec duke nisur nga Gjakova, përcjell fshatrat, Bishtazhin, Smaç tani vjen Lipoveci i poshtëm, Lipoveci i Epërm. Lipoveci ka afërsisht 300 shtëpi të banuara. Deri pesë vite pas luftes në Kosovë (1999), në Lipovec rrugët ishin të pashtruara në asfalt dhe kishte mungesë të ujit të pishëm. Tani në ditët e sotme Lipoveci ka rrugë të asfaltuar dhe është i furnizuar me ujë nga liqeni i Radoniqit të Gjakovës, me të cilin furnizohen tërë fshatrat rreth qytetit të Gjakovës.

HistoriaRedakto

Gjatë luftës i tërë fshati ishte evakuuar nga vendi dhe ishin shpërngulur në Shqipëri nga forcat paramilitare okupatore serbe të cilat shkatërruar fshatin pothuajse 100%.

Lidhje të jashtmeRedakto