Beriliumi

Beriliumi

Berilium është element kimik me simbol Be dhe numër atomik 4.

Beriliumi , kristalor

Një element dyvalent , Berilium në natyrë nuk gjindet i pastër , por i kombinuar me elemente të tjera , mineraleve , xehe. I lirë është një element gri, i fortë, i lehtë i brishtë metal alkaline-tokësor.

Etimologjia Redakto

Emri berilium vjen prej greqishes βήρυλλος, bērullos, beryl, prej Prakrit veruliya, prej Pāli veḷuriya; ] veḷiru ose , viḷar, "to become pale," beryl.[1]

Referime Redakto

  1. ^ "The American Heritage Dictionary of the English Language: beryl". Houghton Mifflin Company. 2000. Marrë më 2008-09-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 
Struktura e elektroneve

Lidhje të jashtme Redakto

Shih dhe këtë Redakto

  WikiFjalori: Beriliumi – shfletoni më shumë në fjalorin e lirë

  Ky artikull nga Kimia është i cunguar. Ti mund të ndihmosh Wikipedian duke e përmirësuar këtë artikull.