Hape menynë kryesore

EtimologjiaRedakto

Emri berilium vjen prej greqishes βήρυλλος, bērullos, beryl, prej Prakrit veruliya, prej Pāli veḷuriya; ] veḷiru ose , viḷar, "to become pale," beryl.[1]

ReferimeRedakto

  1. ^ "The American Heritage Dictionary of the English Language: beryl". Houghton Mifflin Company. 2000. Marrë më 2008-09-18. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 
Struktura e elektroneve

Lidhje të jashtmeRedakto

Shih dhe këtëRedakto

  WikiFjalori: Beriliumi – shfletoni më shumë në fjalorin e lirë

  Ky artikull nga Kimia është i cunguar. Ti mund të ndihmosh Wikipedian duke e përmirësuar këtë artikull.